Načítám Akce

Sním či bdím (psychosomatická konference)

Spánek a jiné změny vědomí v psychosomatice

Srdečně Vás zveme na naši tradiční psychosomatickou konferenci, která se letos uskuteční 25. ledna 2025. Letos jsme se rozhodli přesunout akci z Dobřichovic do našeho pražského centra. Konference „Sním či bdím“ bude dostupná jak pro prezenční účastníky, tak pro ty, kteří upřednostňují online formu. Již nyní máte možnost rezervovat si své místo a zajistit si tak účast na této inspirativní události.
Spánek je bezpochyby důležitý pro zachování fyzického a duševního zdraví a jeho kvalita i kvantita mohou být indikátorem nepohody či nemoci člověka. Změněných stavů vědomí se od dávných dob využívá v terapii – sugesce, hypnóza, práce se sny a imaginací, využití psychotropních látek apod.
Rádi bychom se s Vámi vydali na půdu spánku, snění a změněných stavů vědomí a zmapovali tuto oblast v péči o psychosomatické pacienty.

Detaily o přednášejících a programu brzy zveřejníme. Těšíme se na setkání s Vámi a na společné prozkoumávání fascinujících témat v oblasti psychosomatiky!

Prezenční místa vyprodána, přihlaste se na ONLINE:

Místa na prezenční účast jsou již vyprodána. Stále se ale můžete přihlásit na online.

Harmonogram:

8:15 – 8:50 prezence účastníků
8:50 – 9:00 úvodní slovo
9:00 – 9:45 Mgr. Lucie Urbanová
Jak noc ovlivňuje den a den ovlivňuje noc
9:45 – 10:30 doc. MUDr. Jitka Bušková, Ph.D., MUDr. Kateřina Košťálová
Mezioborová spolupráce v léčbě (idiopatické) hypersomnie respektive v léčbě chronického únavového syndromu
10:30 – 11:00 coffee break
11:00 – 11:45 Mgr. Veronika Víchová
Spánkové lázně – „Valeriánské kapky“ jako lék
11:45 – 12:30 Dan Horyna
Rozhovor

12:30 – 14:00 oběd
14:00 – 14:45 Bc. Clara Lewitová
Sladký je spánek spravedlivého a jak k němu dojít
14:45 – 15:30 PhDr. Lucie Vlček Pelková, Ph.D.
Práce se symboly a imaginacemi v psychoterapii psychosomatických poruch
15:30 – 16:00 coffee break
16:00 – 16:45 MUDr. Karel Saur, Mgr.et Bc. Zuzana Donáthová
Psychedeliky asistovaná psychoterapie psychosomatickým pohledem
16:45 – 17:30 diskuze
17:30 – 18:00 závěr a poděkování

Anotace příspěvků:

doc. MUDr. Jitka Bušková, Ph.D., MUDr. Kateřina Košťálová: Mezioborová spolupráce v léčbě (idiopatické) hypersomnie respektive v léčbě chronického únavového syndromu

Poruchy spánku jsou součástí mnoha chronických chorob jak somatických, tak psychických. Díváme-li se na problematiku spánku z čistě biologického hlediska dospějeme často k závěru, že příčina potíží je neznámá či nevysvětlitelná. Pokud ale svůj pohled rozšíříme o aspekt psychický, sociální a spirituální, často se objasní i kontext vzniku potíží. A právě pro přítomnost mnoha aspektů je velmi výhodné použít v terapii multidisciplinární přístup.

Bc. Clara Lewitová: Sladký je spánek spravedlivého a jak k němu dojít

Praktický přístup ke spánku.

MUDr. Karel Saur, Mgr.et Bc. Zuzana Donáthová: Psychedeliky asistovaná psychoterapie psychosomatickým pohledem

Terapeutického potenciálu psychedelik má snahu využít především současná psychiatrie a psychoterapie, a to zejména v podobě dynamicky se rozvíjející psychedeliky asistované psychoterapie. Mezi základní indikační skupiny patří především depresivní a úzkostné poruchy (včetně GAD, OCD), dále PTSD a PPP. Uvedené jednotky lze často vnímat v pozadí řady psychosomatických symptomů a onemocnění.
Se zvyšující se obeznámeností a změnou postoje k psychedelikům ve společnosti roste nejenom zájem odborné, ale především i laické veřejnosti, hledat cestu k řešení svých potíží i za cenu samoléčby a mimo uvedené indikace, např. terapie chronické bolesti atp.
Psychoterapeuti, psychosomatici i fyzioterapeuti se pak mohou snadno stávat důvěrníky, kterým se pacient svěřuje se svým zájmem o léčbu a experimentování s psychedeliky, nebo následně pracují s pacienty, kteří podstoupili psychedeliky asistovanou psychoterapii nebo psychedelickou zkušenost. Autoři prezentují aktuální pohled na psychedeliky asistovanou psychoterapii, indikace a možný potenciál v dalších indikacích, průběh a očekávaný efekt psychedelické zkušenosti. Diskutují vhodné přístupy a specifika v péči o pacienty po psychedelické zkušenosti, ať už v kontextu PAP, nebo mimo něj.

Dan Horyna: rozhovor

Rozhovor MUDr. Jana Slováka s rockovým zpěvákem a terapeutem Danem Horynou.

Mgr. Lucie Urbanová: Jak noc ovlivňuje den a den ovlivňuje noc

Spánek není jen pasivním odpočinkem, ale aktivním procesem zásadním např. pro regeneraci těla, emoční stabilitu a kognitivní výkon. To, co během dne děláme – od fyzické aktivity až po práci s emocemi a strategiemi zvládání stresu – výrazně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Přednáška nabídne mezioborový pohled na spánek jako základní pilíř zdraví.

Mgr. Veronika Víchová: Spánkové lázně – „Valeriánské kapky“ jako lék

Narůstající obtíže v oblasti spánku se objevují jak u dospělých, tak dospívajících a i u dětí. Léčba symptomu nespavosti odkrývá různé obtíže (od bolestí, stresu po vztahové problémy).
V rámci nové koncepce léčby nespavosti si představíme „7 valeriánských kapek“ , které společně podporují léčbu nespavosti u dospělých:
• Režim, světlo a cirkadiální rytmy
• Relaxace- Imaginace- Meditace- Hypnóza
• Meditace prací
• Smysl života
• Pohyb, zahradní terapie a lesní terapie (Shinrin yoku)
• Stravování
• Individuální a skupinová psychoterapie
Prozkoumáme, co dělají pocity v noci, jaké pomůcky můžeme využít a vyzkoušíme si dechové cvičení 3V. Co je vlastně první pomoc při nespavosti?

PhDr. Lucie Vlček Pelková, Ph.D.: Práce se symboly a imaginacemi v psychoterapii psychosomatických poruch

Obrazy z nevědomí přinášejí samoléčebné síly, doposud nepřístupné zdroje psychické energie i náš potenciál k dalšímu vývoji a individuaci. Poukážeme na možnosti využití práce s imaginativními technikami v psychoterapii psychosomatických poruch, s primárním přínosem symptomatické úlevy, s možnostmi nepřímé a postupné konfrontace rigidních obran a vztahových vzorců, i s možnostmi doplňování strukturních deficitů. Katatymně imaginativní psychoterapie (KIP), která zahrnuje též rozšiřující možnosti práce s předmětnými symboly a nočními sny klientů, je propracovanou metodou s více než 60-letou historií a tradicí v evropských zemích (SRN, Švýcarsko, Rakousko, Slovensko, ČR a další). Je podepřena hlubinně psychologickými koncepty lidské psýche, teoriemi o utváření a významu symbolů v lidském fylogenetickém i ontogenetickém vývoji a výzkumy terapeutické účinnosti metody. Dobrý efekt užití metody v psychosomatické praxi je dokladován v literatuře (Wilke1990, Ullmann a Wilke, 2012) a podpořen výsledky výzkumu efektivity (Stigler, Pokorny, 2008). V krátkém obrazovém prožitku poznáme (pocítíme) vztah mezi symptomem a symbolem, zmíníme specifickou techniku a styl terapeutova vedení u psychosomatických obtíží, specifika terapeutického vztahu.

Akreditace:

lékaři (ČLK 6 kreditů), fyzioterapeuti (UNIFY 4 kredity), psychologové (AKP 4 kredity)

 

Copyright © 2018 Centrum komplexní péče Roseta s.r.o. Nezamyslova 1712/13a 128 00 Praha 2 Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex