Hlas a dech

Tyto lekce jsou vhodné pro všechny, bez omezení věku. Úplně malým dětem však spontaneita nechybí, většinou do té doby, než vstoupí do školy. Proto začíná být práce s dechem a zpěvem aktuální od první třídy dál, limitováni nemusíte být ani stářím.
Proč byste mohli chtít s hlasem pracovat?
Chcete se naučit zpívat, i když si myslíte, že to vůbec neumíte. Používáte svůj hlas při práci a chcete se naučit přirozeně a volně mluvit. Trpíte některou z poruch hlasivek a chcete se naučit jim ulevit. Chcete se naučit překonat ostych. Chcete pocítit, jak při laskavém vedení můžete sami sebe přirozeně vyjádřit. Můžete se naučit používat zpěv jako vhodnou formo autorelaxace.

 

Zpěv a hlas je dech. Dech odráží tělesný i duševní stav, dech propojuje tělo a duši. Je-li dech, resp. výdech volný, přirozený, je i zpěv a hlas dobrý. Málokdo je tak uvolněný a bez zábran, že mu jde zpěv bez námahy sám od sebe a mnohdy i mluvení nás stojí mnoho sil. Jsou to různé zábrany, o kterých ani nevíme, kde se vzaly. Brzdí však výdech a způsobují, že se na hlas tlačí a zpívání nebo i mluvení nejde, jak bychom si přáli. Neříkáme, jak zpívat, ale pomocí jednoduchých cvičení dosahujeme uvolnění napětí, uvolnění výdechu. Tím postupně začneme vnímat svůj dech, své tělo, možnosti svého hlasu, o kterých někdy vůbec nevíme. Je to často osvobozující proces, nejen proto, že zpíváme, ale protože mimovolně lépe dýcháme.

Tím, že nás někdo nehodnotí, dovolíme si být sami sebou a také chvíli jen sami se sebou.

Copyright © 2018 Centrum komplexní péče Roseta s.r.o. Nezamyslova 1712/13a 128 00 Praha 2 Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex